Pielgrzymka do Albanii

 

8 DNIOWA PIELGRZYMKA DO ALBANII

” ODKRYJ KRAJ MATKI TERESY” z Parafii p.w. Ducha Św. w dniach 13 – 20.IX.2023 r.

 

               CENA : 830 zł + 470 Euro + ok. 800 zł / samolot/

 

1 Dzień - 13.09

- 3.00- wyjazd do Warszawy na lotnisko

10.30 – wylot z Warszawy

12.40 - Przylot do Tirany.

- zakwaterowanie, obiadokolacja

-  Nocleg w Durres/Golem

2 Dzień -  14.09

Śniadanie. Pierwszą atrakcją będzie miejscowość Kruja. Tu najważniejszym punktem jest tzw. turecka uliczka, na której możemy kupić oryginalne pamiątki (wśród nich dywany, ceramikę, biżuterię – filigran, tradycyjne albańskie nakrycia głowy, a także magnesy, pocztówki i inne drobiazgi). Uliczka prowadzi również̇ do twierdzy Skanderbega – najważniejszej postaci w historii Albanii, z którym będziemy mieli okazję na chwilę się spotkać w trakcie zwiedzania muzeum. Po czasie spędzonym w Kruji kierujemy się̨ do stolicy Albanii – Tirany. Zwiedzanie rozpoczynamy od wjazdu na górę̨ Dajti! Atrakcja pozwoli zobaczyć Tiranę z zupełnie innej perspektywy. Odwiedzimy również̇ słynny komunistyczny bunkier przeciwatomowy w 2016 roku otwarty dla turystów, czyli Bunkart! Bunk’art to muzeum komunizmu, które odnosi się również do czasów, kiedy religia była czymś zakazanym.
Po czasie wolnym w centrum Tirany przyjdzie czas na spacer. Zaczniemy go placu Skanderbega, gdzie znajduje się charakterystyczna mozaika, która jest jednym z symboli kraju. Następnie idziemy główną ulicą miasta, na której znajdują̨ się̨ m.in. Pałac Prezydencki i inne budynki rządowe. Zatrzymujemy się̨ również̇ pod Piramidą Hodży i docieramy do Placu św. Matki Teresy.

- obiadokolacja i nocleg

3.  Dzień -  15.09

- śniadanie.

- obiadokolacja. Dzień odpoczynku.

- noc

 

4.  Dzień -  16.09

 

- śniadanie. Odwiedziny w „bałkańskim Jeruzalem”, miejscu, w którym narodziła się cyrylica oraz powstał pierwszy słowiański uniwersytet. Po przekroczeniu granicy z Macedonią odwiedzimy najpierw Ochrydę, zwiedzając zabytkową część miasta wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podczas spaceru zobaczymy m.in.: zabytkowe mury miejskie i bramy, starożytny amfiteatr, twierdzę cara Samuela (fantastyczny punkt widokowy!), skarb dziedzictwa słowiańskiego – cerkiew św. Pantelejmona i Klimenta Ochrydzkiego oraz cerkiew św. Jana Teologa w Kaneo. W planach również rejsik łódeczkami z pięknym widokiem na stare miasto. Czas wolny na zakupy wyjątkowych ochrydzkich pereł, tradycyjnego ajvaru, macedońskich win i słodkości.

- obiadokolacja i nocleg

 

5. Dzień -  17.09

- Śniadanie. Berat, czyli słynne „miasto tysiąca okien” znajdujące się na Liście Dziedzictwa Kulturowego UNESCO oraz nazwane miastem muzeum. Berat uważany jest również za jedno z najstarszych miast regionu. Legenda głosi, że miasto to odwiedził św. Paweł w trakcie swoich pielgrzymek!

Zwiedzamy m.in. starą cześć miasta położoną w obrębie twierdzy oraz monaster i muzeum Onufrego – najsłynniejszego twórcy ikon. Twierdza jest rozległa i można z jej murów podziwiać panoramę miasta. W monasterze Najświętszej Marii Panny podziwiamy niezwykły ikonostas, a ze względu na to, że już w świątyni nie odbywają się nabożeństwa możemy również znaleźć się po jego drugiej stronie. Po opuszczeniu twierdzy zwiedzamy dolną część miasta z orientalną zabudową. Na trasie wspólnego spaceru znajdzie się min. dzielnica Mangalem z zabytkowym meczetem oraz plątaniną kamiennych uliczek. Powrót na nocleg.

- obiadokolacja i nocleg

 

6. Dzień -  18.09

 - Śniadanie. Przejazd i zwiedzanie Szkodry – centrum albańskiego katolicyzmu. Zwiedzanie katedry św. Szczepana, która jest symbolem odrodzenia religijnego w latach dziewięćdziesiątych oraz miejscem pamięci związanego z męczennikami z czasów komunistycznych. Przejście deptakiem w stylu włoskim do placu Matki Teresy oraz możliwość odwiedzenia meczetu. Następnie przejazd do twierdzy Rozafy, z której murów roztacza się piękny widok na Jezioro Szkoderskie. Przejazd o Lac do najsłynniejszego sanktuarium w Albanii, czyli kościoła św. Antoniego. Miejsce znane z cudów oraz tradycji wielkich nabożeństw w duchu ekumenicznym.

- nocleg i obiadokolacja w okolicach Szkodry 

7. Dzień -  19.09

- śniadanie. Rejs po jeziorze Koman to jedna z największych atrakcji turystycznych Albanii. Porównywana do fiordów „brama” do Gór Przeklętych jest miejscem coraz popularniejszym, ale nadal nie do końca odkrytym. Na przystani czekają̨ na nas prywatne łódki, z których będziemy podziwiać́ niezwykłe widoki. Rejs wiedzie malowniczą trasą w czasie której będziemy mogli podziwiać formacje skalne oraz dziką roślinność Gór Przeklętych. Podczas postoju skosztujemy tradycyjnych, domowych albańskich potraw oraz raki. Po nacieszeniu ducha i ciała powrócimy na przystań i wyruszymy w drogę do Tirany.

- obiadokolacja i nocleg w Tiranie

8. Dzień -  20.09

- Śniadanie. 

- 13.30 Wylot do Warszawy -  przylot do Warszawy 15,35

- Około 21.00- przyjazd do Ostrowa Wlkp..

Spotkanie wszystkich zgłoszonych i chętnych – sobota 25 luty 2023 r. o godz. 16.00 w salce przy biurze parafialnym. Przy zapisach wpłata 100 Euro, Druga wpłata – do końca marca 800 zł. / samolot/ i pozostała wpłata do końca lipca . Zgłoszenia w biurze parafialnym parafii p.w. Ducha Św. w Ostrowie Wlkp.