Pielgrzymka do Albanii

Uwaga !  - zmiana terminu i ceny  Spotkanie wszystkich zgłoszonych – niedziela 30 lipca o godz. 18.15 w salce przy biurze parafialnym.

                                        12 – 19.IX. 2023 r.

 

Biuro Podróży "Travel & STYL"
ul. Majakowskiego  5/2
63-400 Ostrów Wielkopolski
tel/fax +48 62 736 21 22;
mobil +48 509 359 855, + 48 502 681 838

      ...tu zaczyna się podróż                      email [email protected]; www.travelistyl.pl

___________________________________________________________________________

 

8 DNIOWA PIELGRZYMKA DO ALBANII

” ODKRYJ KRAJ MATKI TERESY”

 

CENA ZAWIERA:

 • Przejazd autokarem na lotnisko tam i z powrotem w Polsce
 • transport komfortowym autobusem we wszystkich dniach wycieczki w Albanii

         Noclegi: : 1 x nocleg- Szkodra- hotel***- pokoje 2 os.                                                       1 x nocleg – Tirana – hotel***- pokoje 2 os.                                                     5 x nocleg- Durres- hotel****- pokoje 2 os.             Wyżywienie:7 x śniadanie, 7 x obiadokolacja.

 • bilety wstępu: twierdza w Szkodrze, twierdza w Beracie, Muzeum Onufrego, Bunk'art
 • wjazd na Dajti
 • łódki w Ochrydzie
 • SŁUCHAWKI
 • rejs po jeziorze Koman z lunchem
 • Opieka pilota
 • Przewodnik w Albanii- polskojęzyczny
 • Ubezpieczenie: KL- 60 tys.€, NNW-  10  tys.€ , bagaż- 1000 €, OC. 50 tys.€ - TU EUROPA
 • TFG- 20 zł
 • Podatek VAT-MARZA-23%

     TERMIN: 12-19.09.2023

Dzień 1- 12.09

 - 16.30 – Msza Św.

- 17.00- wyjazd do  Poznania na lotnisko

- 21.20 – wylot z  Poznania                        - 23.35 - Przylot do Tirany.- zakwaterowanie, obiadokolacja -  Nocleg w Durres/Golem

 

Dzień 2 13.09

Śniadanie. Pierwszą atrakcją będzie miejscowość Kruja. Tu najważniejszym punktem jest tzw. turecka uliczka, na której możemy kupić oryginalne pamiątki (wśród nich dywany, ceramikę, biżuterię – filigran, tradycyjne albańskie nakrycia głowy, a także magnesy, pocztówki i inne drobiazgi). Uliczka prowadzi również̇ do twierdzy Skanderbega – najważniejszej postaci w historii Albanii, z którym będziemy mieli okazję na chwilę się spotkać w trakcie zwiedzania muzeum.

Po czasie spędzonym w Kruji kierujemy się̨ do stolicy Albanii – Tirany. Zwiedzanie rozpoczynamy od wjazdu na górę̨ Dajti! Atrakcja pozwoli zobaczyć Tiranę z zupełnie innej perspektywy. Odwiedzimy również̇ słynny komunistyczny bunkier przeciwatomowy w 2016 roku otwarty dla turystów, czyli Bunkart! Bunk’art to muzeum komunizmu, które odnosi się również do czasów, kiedy religia była czymś zakazanym.
Po czasie wolnym w centrum Tirany przyjdzie czas na spacer. Zaczniemy go placu Skanderbega, gdzie znajduje się charakterystyczna mozaika, która jest jednym z symboli kraju. Następnie idziemy główną ulicą miasta, na której znajdują̨ się̨ m.in. Pałac Prezydencki i inne budynki rządowe. Zatrzymujemy się̨ również̇ pod Piramidą Hodży i docieramy do Placu św. Matki Teresy.

(Msza Święta w katedrze św. Pawła w Tiranie)

- obiadokolacja

- nocleg

  Dzień 3 14.09

- śniadanie.

- obiadokolacja. Dzień odpoczynku.

- nocleg

 

 Dzień 4 15.09

- śniadanie. Odwiedziny w „bałkańskim Jeruzalem”, miejscu, w którym narodziła się cyrylica oraz powstał pierwszy słowiański uniwersytet. Po przekroczeniu granicy z Macedonią odwiedzimy najpierw Ochrydę, zwiedzając zabytkową część miasta wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podczas spaceru zobaczymy m.in.: zabytkowe mury miejskie i bramy, starożytny amfiteatr, twierdzę cara Samuela (fantastyczny punkt widokowy!), skarb dziedzictwa słowiańskiego – cerkiew św. Pantelejmona i Klimenta Ochrydzkiego oraz cerkiew św. Jana Teologa w Kaneo. W planach również rejsik łódeczkami z pięknym widokiem na stare miasto. Czas wolny na zakupy wyjątkowych ochrydzkich pereł, tradycyjnego ajvaru, macedońskich win i słodkości.

- obiadokolacja

- nocleg

Dzień 5 16.09

- Śniadanie. Berat, czyli słynne „miasto tysiąca okien” znajdujące się na Liście Dziedzictwa Kulturowego UNESCO oraz nazwane miastem muzeum. Berat uważany jest również za jedno z najstarszych miast regionu. Legenda głosi, że miasto to odwiedził św. Paweł w trakcie swoich pielgrzymek!

Zwiedzamy m.in. starą cześć miasta położoną w obrębie twierdzy oraz monaster i muzeum Onufrego – najsłynniejszego twórcy ikon. Twierdza jest rozległa i można z jej murów podziwiać panoramę miasta. W monasterze Najświętszej Marii Panny podziwiamy niezwykły ikonostas, a ze względu na to, że już w świątyni nie odbywają się nabożeństwa możemy również znaleźć się po jego drugiej stronie. Po opuszczeniu twierdzy zwiedzamy dolną część miasta z orientalną zabudową. Na trasie wspólnego spaceru znajdzie się min. dzielnica Mangalem z zabytkowym meczetem oraz plątaniną kamiennych uliczek. Powrót na nocleg.

- obiadokolacja

- nocleg

(Tego dnia możliwość organizacji mszy w jednej z parafii prowadzonej przez polskich księży znajdujących się w okolicy Tirany lub w Durres w kościele św. Dominika lub św. Łucji)

Dzień 6 17.09

 - Śniadanie. Przejazd i zwiedzanie Szkodry – centrum albańskiego katolicyzmu. Zwiedzanie katedry św. Szczepana, która jest symbolem odrodzenia religijnego w latach dziewięćdziesiątych oraz miejscem pamięci związanego z męczennikami z czasów komunistycznych. Przejście deptakiem w stylu włoskim do placu Matki Teresy oraz możliwość odwiedzenia meczetu. Następnie przejazd do twierdzy Rozafy, z której murów roztacza się piękny widok na Jezioro Szkoderskie. Przejazd o Lac do najsłynniejszego sanktuarium w Albanii, czyli kościoła św. Antoniego. Miejsce znane z cudów oraz tradycji wielkich nabożeństw w duchu ekumenicznym.

- nocleg i obiadokolacja w okolicach Szkodry 

Dzień 7 18.09

- śniadanie. Rejs po jeziorze Koman to jedna z największych atrakcji turystycznych Albanii. Porównywana do fiordów „brama” do Gór Przeklętych jest miejscem coraz popularniejszym, ale nadal nie do końca odkrytym. Na przystani czekają̨ na nas prywatne łódki, z których będziemy podziwiać́ niezwykłe widoki. Rejs wiedzie malowniczą trasą w czasie której będziemy mogli podziwiać formacje skalne oraz dziką roślinność Gór Przeklętych. Podczas postoju skosztujemy tradycyjnych, domowych albańskich potraw oraz raki. Po nacieszeniu ducha i ciała powrócimy na przystań i wyruszymy w drogę do Tirany.

- obiadokolacja

- Nocleg w Tiranie

(Tego dnia możliwość organizacji mszy w kościele franciszkanów w Szkodrze lub w okolicach Tirany) 

Dzień 8 19.09

- Śniadanie.  Czas na ostatnie zakupy pamiątek

- obiad

- 18.30 Wylot do Poznania

- 20.45- przylot do Poznania

- Około 23.00- przyjazd do Ostrowa Wlkp..

CENA: 680 PLN + 465 € -

 CENA SAMOLOTU –  1060  ZŁ Linie lotnicze  Wizzair-  BAGAŻ 20 KG

Hotele:  Dures : Leonardo lub Edart      Szkodra: Tradita lub Buna Park

DLA MNIEJ ZMĘCZONYCH  - Wycieczka do Durrёs, miasta założonego w 627 r p.n.e. przez Greków z Korkyry, czyli Korfu.  Zwiedzanie miasta: m.in. Rotunda tj. pozostałości forum z V w p.n.e., Termat – rzymskie termy, Nowy Meczet ( Xhamia e Re), neoklasyczny budynek ratusza miejskiego, którego fasada wyróżnia się niewielką wieżą z zegarem, amfiteatr* – największy w całej zachodniej części Półwyspu Bałkańskiego, który mógł pomieścić 15-20 tys. widzów. Przejście przy Baszcie weneckiej, zbudowanej najprawdopodobniej w XV w. za panowania Wenecjan, Pomniku Obrońców Durrёs, Pomniku Partyzantów oraz murach obronnych .