PIELGRZYMKA ARMENIA & GRUZJA; 14 września – 24 września 2019 r.

ŚLADAMI ŚW. NINO

 

Gruzja: Kutaisi – Tbilisi – Bodbe – Sighnaghi – Mccheta – Kazbegi / Gudauri – Tbilisi –

Armenia: Sanain – Dilijan – Sevan – Yerevan – Eczmiadzyn – Zwartnoc –

Gruzja: Vardzia – Achalcyche – Borjomi – Batumi – Kutaisi

TERMIN: 14 września – 24 września 2019

WYLOT: z Wrocławia

Cena : 4.500 zł.

 

CENA ZAWIERA:

  • Transfer autokarowy: Ostrów-WROCŁAW-Ostrów

  • 2 x bilet na lot rejsowy linią lotniczą Wizzair (Wrocław-Kutaisi-Wrocław). W cenie biletu 2 x jedna sztuka małego bagażu podręcznego na lot ( wymiary: 40 x 30 x 20 cm) oraz 2 x jedna sztuka bagażu rejestrowanego do 20 kg na lot.

  • Zakwaterowanie w hotelach 3* w pokojach 2 osobowych typu standard ze śniadaniami: 2 x nocleg w Tbilisi, 2 x nocleg w Yerevaniu, 1 x nocleg w Gudauri, 1 x nocleg w Achalcyche, 2 x nocleg w Batumi, 2 x nocleg w Kutaisi.

  • Wyżywienie: 10 x śniadanie, 10 x kolacja (w tym 1 x kolacja z programem folklorystycznym), 1 x obiad.

  • Degustacja wina w Sighnaghi oraz koniaku w Erywaniu.

  • Przejazd jeepami 4x4 do Gergeti.

  • Bilety wstępu. Jaskinia Prometeusza, twierdza Narikala, Zwiedzanie Eczmiadzyn, Komplex Vardzi, twierdzy Achalcyche, Borjomi Park,

  • Przewodnik w języku polskim (przewodnik po Gruzji oraz przewodnik po Armenii).

  • Przejazd jednym autokarem zgodnie z programem, bez zmian na granicy.

  • Ubezpieczenie ERV: KL 20 tys. €, NNW 15 tys. pln, bagaż do 800 pln.

  • Opieka pilota w języku polskim.

  • TFG: 13 pln.

  • Podatek VAT-23%

CENA NIE ZAWIERA:

  • Bilety wstępu do Delfinarium w Batumi.

  • Usługa Wizz Priority linii Wizzair.

  • Wydatki osobiste.

 

WAŻNE! Prosimy o zapoznanie się z warunkami uczestnictwa w imprezie turystycznej oraz z warunkami ubezpieczenia podróży – dostarcza biuro podróży.

Każdy uczestnik musi posiadać ważny dokument podróży – paszport.

 

UWAGA!!

1.BP Travel & STYL zastrzega sobie prawo do zmian kolejności realizacji punktów programu oraz terminu. Zmiana ilości uczestników wiąże się z przeprowadzeniem ponownej kalkulacji.

,

 

 

PROGRAM

Dzień 1 - 14.09 : Kutaisi

 

Wylot z Wrocławia o godz. 6:25. Przylot do Kutaisi planowo o godz. 11.55

- Spotkanie z przedstawicielem firmy. Przejazd do Jaskini Prometeusza, która została odkryta stosunkowo niedawno, w 1984 r. Po wejściu od razu zachwyca bogactwo i różnorodność form skalnych. W 2012 r. cała ścieżka otrzymała system kolorowego oświetlenia, które podkreśla jeszcze niepowtarzalne piękno tego miejsca. Obok standardowych form stalaktytowych, stalagmitowych oraz kolumn jaskinia zachwyca bogactwem ścian. Przejazd do Monastyru Mocameta, który zachwyca nie tylko swoim wyglądem, ale też cudownym położeniem wśród zieleni otaczających go lasów i górujący nad rzeką. Jest to monastyr poświęcony imieniu Świętych Męczenników. Kolejnym punktem jest Gelati – akademia i monastyr, który został ufundowany w 1106 r. przez króla Dawida IV Budowniczego (1089-1125). Legenda mówi, że król osobiście brał udział w jego budowie. Po śmierci został tu pochowany. Przez długi czas monastyr był jednym z głównych kulturalnych i intelektualnych ośrodków w Gruzji. Znajdowała się w nim Akademia, która skupiała największych gruzińskich naukowców, teologów i filozofów. Z powodu rozległej i wszechstronnej działalności Akademii Gelati, współcześni jej ludzie nazywali ją "nowa Grecja" lub "drugie Athos". Zwiedzanie Kutaisi – miasta, które ma już ponad trzy tysiące lat.

- Kolacja.

- Zakwaterowanie w hotelu.

- Nocleg w Kutaisi

 

Dzień 2 - 15.09: Tbilisi

 

- Śniadanie. Przejazd do Tbilisi. Msza w kościele katolickim Tbilisi. Zwiedzanie unikatowej pod wieloma względami stolicy i największego miasta Gruzji – Tbilisi, będącego również głównym ośrodkiem kulturalno-naukowym i przemysłowym.

Stolica Gruzji położona jest w Dolinie Tbiliskiej, rozciąga się wąskim pasem na długości prawie 30 kilometrów w dolinie malowniczej rzeki Kury i na zboczach otaczających ją gór Kaukazu Małego. „Stare Miasto” - historyczne centrum Tbilisi, znajduje się u podnóża Góry Mtacminda (Święta Góra), która jest również miejscem pochówku wybitnych osobistości pochodzenia gruzińskiego. Prawie wszystkie budynki Starego Miasta - zabytki historyczne i kulturowe, tętnią pełnią życia zarówno w dzień jak i w nocy. Ciekawostką jest, że Tbilisi jest również jednym z niewielu miast na świecie, gdzie na Starym Mieście w atmosferze zupełnego pokoju zlokalizowane są świątynie wielowyznaniowe; cerkiew prawosławna, kościół katolicki, muzułmański meczet i żydowska synagoga. Zwiedzanie rozpoczynamy od spaceru po uliczkach przesiąkniętych gruzińską historią i kulturą. Po drodze podziwiamy fascynującą architekturę: ręcznie rzeźbione, drewniane balkony; odmienny od znanego nam na ogół styl budownictwa, charakteryzujący się tym, że domki wyglądają jakby były nałożone jeden na drugi. Podziwiamy krzywą Wieżę Zegarową, która choć wyglądem przypomina zabytek przynajmniej stuletni, jest atrakcją zbudowana całkiem niedawno przez reżysera Teatru Marionetek Rezo Gabriadze, której odsłonięcie uświetnił sam prezydent. Wieża usytuowana jest na niewielkim placyku Starego Miasta, przepełnionego dziełami sztuki lokalnych artystów i rzemieślnikami oferującymi zakup licznych pamiątek. Odwiedzamy Cerkiew Metechi czyli świątynię Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego w Tbilisi, zbudowaną w XIII wieku za panowania króla Dymitra II, która została w 1235 spustoszona przez najeźdźców mongolskich i w 1289 odbudowana. Nazwę świątyni przypisuje się okrzykowi króla Wachtanga I Gorgasali który po odniesieniu w V wieku zwycięstwa miał krzyknąć Ak me mteri wteche (gruz. „Tu pokonałem wroga”). Udajemy się do twierdzy Narikala z IV wieku, która nosiła początkowo nazwę "Shuris-tsikhe" ( „Niewdzięczny fort”). Kolejną świątynia – Katedra Sioni jedna z najważniejszych świątyń Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego. Do 2004 również siedziba patriarchy Eliasza II. Bazylika Anchiskhati Narodzenia Maryi Dziewicy, najstarsza z obecnych zachowanych, Katedra Trójcy Świętej główna katedra i największa budowla sakralna gruzińskiego Kościoła prawosławnego siedziba Katolikosa-Patriarchy Gruzji, położona na wzgórzu św. Eliasza w centrum Tbilisi. Spacer po alei XI-wiecznego gruzińskiego poety Szota Rustaweli.

- Kolacja z gruzińskim folklorem. Nocleg w hotelu w Tbilisi.

 

Dzień 3 - 16.09 Tbilisi – Bodbe – Sighnaghi – Tbilisi

 

- Śniadanie. Przejazd do położonego w regionie Kachetia, "miasta wiecznej miłości"- Sighnaghi. Po drodze odwiedzamy wieś Bodbe, gdzie zwiedzamy kompleks klasztorny św. Grzegorza i grobu św. Nino. Wycieczka po Sighnaghi, mieście słynącego z produkcji wina i tradycyjnych dywanów, degustacja wina* w starej winiarni, stosującej do dnia dzisiejszego metody przetrzymywania wina w glinianych dzbankach, zakopanych pod ziemią.

- Powrót do Tbilisi.

- Kolacja. Nocleg w hotelu.

 

Dzień 4 - 17.09 Tbilisi – Kazbegi – Gudauri

 

- Śniadanie. Msza w kościele katolickim Tbilisi.

Wyjazd w kierunku Stiepancminda (Kazbegi). Po drodze obejrzymy malowniczą twierdzę Ananuri (XVI w) rozmieszczoną nad rzeką Aragwi, a także nadzwyzajnego pięknego Żynwalskiego Zbiornika Wodnego. Zaskakująca podróż wzdłuż rzeki Tiergi, przez krzyżową przełęcz (2400 m), z pominięciem kurortu narciarskiego Gudauri, przyprowadzi nas do Stiepancmindy (Kazbiegi). Wycieczka po Kazbiegi: kościół przenajświętszej Trójca Świętej Giergieti (2170 m nad u. m.). Przy dobrej pogodzie i bezchmurnym niebie rozpościera się przed zwiedzającymi widok na jedną z najwyższych szczytów Gruzji - górę Kazbek (5147 m).

- Przejazd do Gudauri.

- Kolacja. Zakwaterowanie i nocleg w hotelu.

 

Dzień 5 - 18.09: Gudauri – Mccheta - przekroczenie granicy w Bagrataszen – Sanahin– Sevanavank

 

- Śniadanie.

- Wyjazd z Gudauri i przejazd do prawosławnego monastyru z VI w. – Dżwari. Nazwę można tłumaczyć jako "monastyr krzyża". przejazd do Mcchety - dawnej stolicy Gruzji.

- Zwiedzanie Mcchety – miasta - muzeum, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Mccheta jest jednym z najstarszych miast Gruzji, położonym na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych. Badania archeologiczne wykazały istnienie osad ludzkich w tym miejscu już w epoce brązu. W 337 roku w Mcchecie proklamowano religię chrześcijańską jako religię państwową. W VI wieku książę Dagi przeniósł stolicę do Tbilisi, która mimo tego faktu pozostała miejscem koronacji władców Gruzji oraz ich pochówków aż do XIX wieku - Katedra Cweti Cchoweli.

Przed wyjazdem w kierunku armeńskiej granicy, przewiduje się czas wolny (zakupy na targowisku, czas żeby coś zjeść przed podróżą).

Przejazd do Armenii. Przekroczenie gruzińsko-armeńskiej granicy w Bagrataszenie. Przekroczenie granicy (około 30 minut - 1 godzina), bez zmiany autobusów i przewodników. Zaraz po przekroczeniu granicy, przewiduje się czas na wymianę waluty. Wycieczka po terenie klasztoru Sanahin. Zwiedzanie zabytkowego ormiańskiego klasztoru z X wieku w prowincji Lorri, w północnej Armenii. Sanahin, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa w 2000 roku, był centrum duchowym, naukowym, edukacyjnym i kulturalnym w epoce dynastii Bagradytów.

Po drodze mijamy uzdrowiskowe miasto Dilidżan, które nazywane jest również ormiańską Szwajcarią. Przejazd nad niebieską perłę Armenii - jezioro Sevan, które jest największym jeziorem zarówno w Republice Armenii jak i na Kaukazie. Sevan jest również jednym z najwyżej położonych jezior świata (1916 m n.p.m.).

Wspinanie się po schodkach na taras widokowy do klasztoru Sevanavank, skąd rozpościera się wspaniały widok na jezioro. Zwiedzanie klasztoru.

- Przejazd do i zakwaterowanie w hotelu.

- Kolacja. Nocleg w hotelu.

 

Dzień 6 - 19.09 : YerevanWagharszapat (Eczmiadzin) –– Yerevan

 

- Śniadanie. Wycieczka po Erywaniu. Stolica Armenii Erywań - jedno z najstarszych miast świata - rówieśnik Babilonu i Rzymu. Za rok założenia miasta jest uważany 782 rok n.e. - właśnie wtedy car Argiszti założył twierdzę Erebuni. Na wzgórzu parku Cycernakaberd wznosi się pomnik ofiar ludobójstwa 1915 roku. Obok czterdziestometrowy obelisk w kształcie spiczastego rozdwojonego ostrosłupa. W 2001 roku w Erywaniu w 1700-letnią rocznicę przyjęcia chrześcijaństwa przez Armenię była wzniesioną majestatyczna świątynia Grzegorza Oświeciciela. Wizyta w Katedrze Świętego Grzegorza Oświeciciela w Yerywaniu.

Przejazd do starej stolicy Armenii miasta Wagharszapat (Eczmiadzyn). Zwiedzanie zabytkowego zespołu katedralnego - najstarszy kościół Armenii i całego byłego ZSRR, siedziba najwyższego patriarchy Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego, noszącego tytuł Katolikosa Wszystkich Ormian. Czwarte pod względem wielkości miasto kraju.

W miejscu dzisiejszego Wagharszapatu osiedla istniały już w epoce kamienia, a potem w epoce brązu i żelaza. Z VIII wieku p.n.e. datuje się inskrypcja klinowa opisująca otwarcie kanału doprowadzającego wodę z rzeki Ildaruni do miasta Kwarlini, leżącego w miejscu centrum dzisiejszego Wagharszapatu. Zwiedzanie muzeum "Skarbnica Eczmiadzyn" z unikatowymi relikwiami i eksponatami. Następnie wycieczka do muzeum ludobójstwa Ormian i odwiedziny memoriału. Spacer po centrum Erywania.

Wizyta w wytwórni koniaku Ararat – degustacja lokalnie produkowanego trunku.

- Kolacja w ormiańskiej restauracji. Nocleg w hotelu.

 

Dzień 7 - 20.09 : Yerevan – Vardzia – Achalcyche

 

- Śniadanie. Przejazd do Gruzji. Przekroczenie granicy (około 30 minut - 1 godzina). Bez zmiany przewodników. Zwiedzanie jaskiniowego klasztornego kompleksu Vardzi (XII-XIII ww.) - 19 kondygnacyjnego skalnego miasta. Na długości 900 m wzdłuż lewego brzegu rzeki Kury w pionowej ścianie góry wyryte jest ok. 600 pomieszczeń - kościołów, kaplic, mieszkalnych celi, magazynów, łaźni, bibliotek. Zachowały się nawet ukryte wejścia, reszty wodociągu i nawadniającego systemu. W klasztorze twierdzy żyło powyżej tysiąca zakonników, a przy napadzie wrogów mogło się w nim ukryć do 20 tysięcy osób. Fotostop przy twierdzy Chertwisi - jednej z najstarszych fortyfikacji w tym regionie - na moście zwodzonym nad rzeką. Następnie przejazd do niedawno odrestaurowanej twierdzy Achalcyche – w miejscowości uzdrowiskowej, o tej samej nazwie, funkcjonującej w oparciu o kompleks źródeł termalnych, gdzie znajduje się również pomnik królowej Tamary.

- Zakwaterowanie do hotelu w Achalcyche.

- Kolacja. Nocleg w hotelu.

 

Dzień 8 - 21.09: Achalcyche – Borjomi – Batumi

 

- Śniadanie. Msza św.

Przejazd do Borjomi, miasta uzdrowiskowego, które swoją popularność zawdzięcza butelkowaniu wody mineralnej pochodzących z lokalnego źródła. Degustacja słynnej na całym świecie wody mineralnej ze źródła Borjomi.

- Przejazd do Batumi – zakwaterowanie.

- Kolacja. Nocleg w hotelu.

 

Dzień 9 - 22.09: Batumi

 

- Śniadanie. Batumi. Czas wolny

- Msza w kościele katolickim Batumi

- Kolacja. Nocleg w hotelu.

 

Dzień 10 - 23.09: Batumi – Kutaisi

 

- Śniadanie. Msza w kościele katolickim Batumi. "Gruziński Singapur", najbardziej znane czarnomorskie uzdrowisko. Zwiedzanie miasta: Batumska Piazza, zbudowana w 2009, ruchoma rzeźba Nino i Ali nawiązująca do powieści azerskiego autora piszącego pod pseudonimem Kurban Said- najbardziej kontrowersyjna rzeźba w Batumi, opowiadająca o miłości między dwojgiem ludzi i zrozumieniu między narodami. Zwiedzanie Batumi: fontanny - laser show; słynne na cały świat Delfinarium- dla chętnych; Plac Argonautów z posągiem Medei. Spacer wzdłuż bulwaru. Batumska Katedra Narodzenia Najświętszej Maryi Panny jest jednym z najpiękniejszych kościołów w Gruzji, zbudowana w stylu gotyckim. Świątynia została wzniesiona w latach 1898-1903 przez Stephana Zubalashvili na pamiątkę zmarłej matki Elżbiety, która poprosiła o wybudowanie katolickiego kościoła w Batumi. W latach 70-ch kościół został odrestaurowany, a w latach 80-ch został przeniesiony do gruzińskiego Kościoła prawosławnego. Ale pod koniec lat 90-ch w Batumi został zbudowany Kościół Ducha Świętego według projektu architektów Olega Pataridze

i Georga Bagoshvili i został konsekrowany w 2000 roku przez przedstawiciela Kościoła rzymskokatolickiego na Kaukazie, biskupa Giuseppe Pasotto.

-przejazd do Kutaisi

- Kolacja. Nocleg w hotelu.

 

Dzień 11 - 24.06: Kutaisi

 

- Śniadanie w hotelu. Wykwaterowanie z hotelu.

- Przejazd na lotnisko.

- Wylot 12:25

- Przylot do Wrocławia planowo o 14:00.

- Transfer do miejsca zbiórki w Ostrowie Wlkp.

 

 

UWAGA:

Wycieczka fakultatywna dla chętnych: 22.09./2019

Gonio + Ogród Botaniczny - 40 EUR/os. (dodatkowo płatne) przy min. 30 os. – w cenie dojazd, przewodnik, bilety wstępu.

 

CENA:

 

4 580 zł min. 35 os.

4 495 zł min. 40 os.

4 460 zł min. 45 os.

 

Zapisy w biurze parafii p.w. Ducha Św. w Ostrowie Wlkp. przy zapisach konieczna wpłata – 500 zł. – rezerwacja samolotu , II rata – 1000 zł do końca kwietnia, pozostała suma do 10 sierpnia 2019 r. Spotkanie wszystkich chętnych i zgłoszonych – niedziela 17 marca 2019 r. godz. 18.30 w salce przy biurze parafialnym.


 

WAŻNE! Proszę zapoznać się z informacją dotyczącą przewozu bagażu podręcznych i rejestrowanego na lot Wrocław-Kutaisi-Wrocław rejsowymi liniami lotniczymi Wizzair. Poniższa opcja podróżowania z bagażem rejestrowanym w cenie biletu została skalkulowana tylko na potrzeby iprezy turystycznej ARG.02.19.

 

UWAGA! Od 1 listopada wszyscy pasażerowie będą mogli zabrać ze sobą na pokład jedną bezpłatną sztukę bagażu podręcznego o maksymalnych wymiarach 40 x 30 x 20 cm, którą należy umieścić pod fotelem przed sobą.

 

1 SZT. MAŁEGO BAGAŻU PODRĘCZNEGO NA LOT

BEZ LIMITU WAGI

40 x 30 x 20 cm

 

 

BAGAŻ REJESTROWANY 

MAKS. DO 20 KG

149 x 119 x 171 cm

 

Każdy pasażer może wziąć ze sobą:

  • jedna sztukę małego bagażu podręcznego (40 x 30 x 20 cm), która musi umieścić pod fotelem przed sobą

  • jedną sztukę bagażu rejestrowanego, maks. 20 kg nadawaną do luku przy odprawie bagażowej

  • przedmioty kupione w sklepach wolnocłowych po przejściu kontroli bezpieczeństwa

Dodatkowe przedmioty na pokładzie:

Na pokład możesz wnieść bezpłatnie następujące przedmioty:

  • płaszcz lub koc

  • telefon komórkowy

  • coś do czytania na czas lotu

  • dla dzieci do lat 2: jedzenie na czas lotu oraz składana spacerówka lub mała kołyska

  • para kul dla pasażerów z niepełnosprawnością ruchową

Zakup dodatkowego limitu bagażu

 

Szczegółowe informacje dotyczące bagaży podręcznych i rejestrowanych dostępne na stronie internetowej linii lotniczej Wizzair:

https://wizzair.com/pl-pl/informacje-i-uslugi/informacje-o-podrozy/baga%...

 

UBEZPIECZENIE OD KOSZTÓW REZYGNACJI

 

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży można wykupić:

  • w dniu rezerwacji wycieczki/ biletu/ hotelu/ szkolenia/ kursu jeżeli do wyjazdu pozostało mniej niż 30 dni, do 14 dni od rezerwacji wycieczki/ biletu/ hotelu/ szkolenia/ kursu, jeżeli do wyjazdu pozostało więcej niż 30 dni.

Powody rezygnacji objęte ubezpieczeniem ERV to:

  • śmierć, nieszczęśliwy wypadek lub nagłe zachorowanie,

  • spowodowana zdarzeniem losowym lub przestępstwem szkoda w mieniu,

  • zwolnienie z pracy,

  • wyznaczenie daty rozpoczęcia stosunku pracy na czas planowanego wyjazdu, dla wcześniej bezrobotnego,

  • ciąża zagrożona lub jej powikłania,

  • kradzież dokumentów,

  • wyznaczenie daty egzaminu poprawkowego

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji: 3 % wartości imprezy turystycznej

 

ZALECAMY UBEZPIECZENIE SIĘ OD KOSZTÓW REZYGNACJI.